Bilgi Hattı: 0 (850) 480 90 90

Barkod Nedir ? Barkodlar Nasıl Çalışır ?

barkod Nedir

Bir barkod, "Bir ürünün üzerine basılmış ve tanımlanmış sayılar şeklinde ve çeşitli genişliklerde paralel çizgilerden oluşan bir model olarak barkod tarayıcılar ile okunabilen bir koddur".

Aslında bir barkod çok daha fazlasıdır. Barkod Sistemleri işletmerlere ve kuruluşlara, bir bilgisayar yazılımı sisteminde merkezi yönetim için ürünleri, fiyatları ve stok seviyelerini izlemekete, verimlilikte inanılmaz artışlar sağlamaktadır.

Barkoddaki çizgiler ve desenler aslında sayıların ve verilerin temsilidir ve bunların gelişimi, bir ürün hakkında temel bilgilerin optik bir tarama çihazı, bir barkod okuyucu tarafından kolayca okunmasını ve otomatik olarak bir bilgisayar sistemine girilmesini sağlar.

Bu, bu bilgilerin kaydedilmesi için gereken süreyi büyük ölçüde azaltır ve insan veri girişi hatası olasılığını ortadan kaldırır.

Barkodlar, yalnızca özel olarak tasarlanmış barkod tarayıcılar tarafındanokunabilen basit siyat çizgilerden oluşan 1 boyutlu tasarımlarla başladı. Bununla birlikte, bugün barkodlar birçok şekil ve boyutta ve çok çeşitli tasarımlarda olabilir. Birçoğu cep telefonları ve diğer cihazlar tarafından bile okunabilmektedir.

Barkodlar Nasıl Çalışır ?Barkodlar, bir semboloji (barkod) ve sembolleri okuyabilen ve bunları bir öğenin meşei, fiyatı, türü ve konumu ile ilgili bilgileri yararlı bilgilere dönüştüren bir tarayıcı ile çalışır. Tarayıcı barkodu okur ve içinde depolanan bilgileri otomatik olarak bir bilgisayar sistemine gönderir.

Bu araç işletmeler için birçok fayda sağlamıştır. Şu andan sahip olduğumuz küresel bağlantı kanallarının önünü açıyor ve büyük şirketlerin dünya çapından uygun şekilde stoklanmış ve fiyatlandırılmış ürünler elde etmelerini sağlaması için olanak sağlıyor.

Ayrıca, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra hastaneler ve devlet kurumlarının varlıkları takip etmelerine ve verimliliklerini arttırmalarına yardımcı olmak için çok önemli bir araç haline gelmiştir.

Makrocell BarkodSis programının deneme sürümünü indirerek 7 gün ücretsiz kullanabilirsiniz.

Barkodlu Satış Programı.
Ayrıntılı bilgi için ürün sayfamızı ziyaret edin.