Bilgisayar ile Envanter Modülü

BarkodSis propramında el terminalleri veya bilgisayar kullanılarak iki farklı envanter yapılabilmektedir.

Bu dökümanda bilgisayar ile envanter’in nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

Bu envanter modelindeki amaç sayım yapılırken hataları yakalamak ve düzeltmek üzerine kurgulanmıştır.

Bu nedenle envater yapabilmek için en az 1 Denetmen ve 1 Sayman ve her ikisinde de dizüstü bilgisayar veya windows tablet olması gerekmektedir.

Sayman Nedir ?

Sayman kendisine verilen yollarda bulunan ürünleri barkod okuyucu ile okutan kişidir.

Denetmen Nedir?

Sayman tarafından okutulan yollardaki ürünleri tekrar okutarak sayımın doğru olup olmadığını kendi ekranında gören ve anında müdahale eden yetkilidir.

İlk olarak Sayman ve Denetmenin bilgisayarlarına envanter programının kurulması gerekmektedir.

Kullanıcıların tanımlanması ve oturum açma işlemi.

Oturum Açın

Sunucu Ip: BarkodSis programının yüklü olduğu ana bilgisayarın ip adresidir.
Kullanıcı Şifresi: Sayman ve Denetmen kendisi için belirleyebileceği en fazla 5 haneden oluşan id’si dir.
Görevi: Şifreye sahip kişinin Sayman’mı Denetmen’mi olduğunun belirlenmesidir.

Yukarıdaki işlemleri her kullanıcı kendi bilgisayarından gerçekleştirmektedir. Bu işlemin ardından giriş yapıldığında Denetmenin bilgisayar ekranı aşağıdaki şekilde gözükecektir.

Denetmen ekran görüntüsünün alt tarafında bulunan + düğmesini kullanarak yeni bir envanter görevi başlatır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde 124 kodlu denetmen tarafından 33 nolu envanter görevi oluşturulmuştur. Bu aşamadan sonra saymana 33 nolu göreve girerek kendisine verilen yollarda sayım yapması söylenir.

Sayman ekranında gördüğü 33 numaralı envanter görevine çift tıkladığında karşısına işlem yapılacak yol numarasını girebileceği bir ekran gelencektir. Eğer yol numaraları için barkodlama yapılmış ise sayman yol numarasının barkodunu okutarak veya elle yol numarası girerek işlemi başlatır.

her ürünün barkodunu okutarak sayman o yoldaki tüm ürünleri okutur. Programda miktar girişi kapalıdır. Sadece barkod numarasına izin verilmektedir.

sayman o yoldaki tüm ürünleri okuttuktan sonra aynı yolu bu kez denetmen kendi bilgisayarını kullanarak tekrarlayacaktır. Aşağıda denetmenin bu yola ait ekran görüntüsü yer almaktadır.

Denetmen o yolun sayımını bitirdiğinde ekran görüntüsünde kırmızı ile gösterilen Yol Raporu düğmesine basar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yeraldığı gibi sayman ve denetmenin yaptığı sayım sonunda o yol için birbirini tutmayan ürünler programdaki mevcut miktarı ile birlikte gösterilir. Örtüşmeyen ürünler tekrar kontrol edilerek hatalı sayım yapan kullanıcıda miktar artılama veya eksileme yapılarak raf’ın doğruluğu onaylanır.

Yol sayım süreçleri tamamlandıktan sonra envater sonu ekranında Programda ki Mevcut Miktar Sayılan Miktar ve arasındaki farklar görüntülenir. Ayrıca aylanmış veya unutulmuş ürün olup olmadığını görmek için sayılmayan ürünler listesi alınabilir.

Yukarıda anlatılan senaryonun farklı bir varyasyonu olarak yol yol kontol yapmak yerine tüm yollar sayıldıktan sonra stok farklı listesi alınarak genel kontrol yapılmasıda mümkündür.

Hakan tarafından 11 makale yayınlandı

Önemlidir uygulamadan önce okuyunuz:

Sitemizde yayınlanan tüm konuların uygulama sorumluluğu uygulayana aittir. Yapılabilecek uygulama hatalarından dolayı Makrocell sorumluluk kabul etmez. Teknik bilginiz kısıtlı ise
0 (850) 480 90 91 nolu destek hattımızdan yardım almanızı öneririz.

Yorum yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.